Οι Falco F.C πρωταθλητές του «Dappos Sunday League»
20/03/2023

Στο… θρόνο του «Dappos Sunday League» κάθονται από χθες οι παίκτες της Falco F.C, καθώς στον τελικό του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο 7Χ7 στον Αγ. Γεώργιο, επικράτησαν των K.F.C με 2-1.

Όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα εξαιρετικό ματς γεμάτο ρυθμό, ένταση και πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Το σκορ άνοιξε στο 14’ για τους Falco χάρη στο αυτογκόλ του Δαμίγου, ενώ εννιά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίλων Στάθης μας χάρισε ένα απίθανης ομορφιάς γκολ, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του μ’ ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι. Οι K.F.C κατάφεραν να μειώσουν στο 50’ με τον Χαραλαμπίδη, αλλά παρά την υψηλή πίεση που άσκησαν μέχρι το φινάλε στους αντιπάλους τους δεν βρήκαν τον τρόπο να σημειώσουν άλλο τέρμα.

Με τη λήξη της αναμέτρησης, παίκτες και τεχνικό επιτελείο των Falco έγιναν ένα… κουβάρι πανηγυρίζοντας με τη ψυχή τους την κατάκτηση του τροπαίου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Ακρωτηρίου ήταν εκείνη που παρέλαβε το βραβείο Fair Play της φετινής διοργάνωσης.

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες, τους παίκτες, τους διαιτητές και το ιατρικό προσωπικό που συμμετείχαν στο φετινό πρωτάθλημα και συνέβαλαν τα μέγιστα στην διεξαγωγή του τουρνουά.

Falco F.C – K.F.C 2-1 (ημίχρ. 1-0)
14’ Δαμίγος (αυτ.), 44’ Φίλων, 50’ Χαραλαμπίδης

Falco F.C: Τζαφεράι, Ρούμπνιτσι, Μέμα, Μπίμπα, Φίλων, Μούτσα, Χοτζάι, Μπίτρι, Κολντάσι
K.F.C: Γαβρίλης, Ρενιέρης, Δαμίγος, Κουρπέτης, Χαραλαμπίδης Μ, Βλαβιανός, Νομικός, Κυβρικοσέος, Κλουβάτος, Βουλγαράκης, Βαρμάζης, Λιγνός, Γαβαλάς, Χαλαμπίδης Γ.